


Igår var det matmarknaden Smorgasburg i Williamsburg, och vi hängde där och köpte goda grejer. Allt fanns i miniformat. Miniburgare. Minicupcakes. Minitacos. Det var gulligt. Och gott. Sedan gick Gustav på rundtur på Brooklyn Brewery, och jag gick på rundtur i Williamsburg med två trötta barn. Det var varmt. Men fint. Williamsburg ligger hittills etta på min lista över områden i den här staden. Där kan jag tänka mig att bo sen i ett annat liv. Nu vet ni det! Hej då.
4 kommentarer:
Alltså, ni har ju hittat på årets coolaste semester. Den verkar så himla bra. Vill nu skaffa två ungar och göra en likadan!
Åh vad fint! Jag vill också ha rabarber- och jordgubbsdricka och randiga suggrör och minimat.
oooh, ni måste gå till The chocolate room, 86, 5th Ave i Brooklyn! Förutom fantastisk choklad, och glass, och diverse annat som tex beer float (som är godare än man kan tro).
http://thechocolateroombrooklyn.com/
Skicka en kommentar