söndag, juni 5

Kommer börja kasta mig av och an vilken minut som helst nu, vilken som helst

Well hello, omvårdnadsoverload! I mitt sovrum ligger Gustav och kastar sig av och an med 40 graders feber. I sitt sovrum ligger Rufus och kastar sig av och an helt utan feber, och vill att jag ska sova bredvid honom "HELA JATTEN, INTE GÅ IVÄG". Och i mitt knä ligger Svante och kastar sig av och an av oklar anledning och vill bli matad tio gånger i kvarten.

Ursäkta mig, familjen, men eh... jag känner mig lite otillräcklig här.

Skärp till er?

6 kommentarer:

Singelmamman sa...

Usch. Kan inte mannen lägga sig på soffan så tar ni friska, men lite av-och-an kastande övriga familjemedlemmar stora sängen?

Krya på mannen och hoppas du känner dig mer tillräcklig snart.

Bjarbapappa sa...

OOPS! Åkte vi hem att par dar för tidigt?

Hanna-Stina sa...

Och ändå får du till ett blogginlägg. Mycket, mycket imponerande!

PIPPIVOGEL sa...

Hej Lisa. Blir så sjuuuukt impad och inspirerad av din blogg. Min sambo är kollega med den andre Lisa och hittade hit via våningen- ännu en underbar blogg. Good luck eller suck till tvådmåbarnslivet. GRATTIS och TACK för fıiiiiiin blogg.

Klara

Jenny Palm sa...

Stackars, stackars, stackars dig! Herregud det där är verkligen baksidan med bäbisar.

Johanna sa...

Åh, jobbigt. Hoppas G kryar på sig och att barnen slutar kasta sig av och an. (Dock väldigt gullig kommentar av rufus).