tisdag, februari 8

Var la vi rådjuren nu igen då?

Den uppmärksamma läsaren har vid det här laget förstått att vi just genomgår en mycket strukturerad flyttprocedur. Varje flyttlåda vi packar får ett nummer, och sedan skriver vi in i ett flyttlådedokument vad som finns i just den lådan. Således kommer vi (eh, nåja) bara behöva titta på flyttlådedokumentet när vi börjar leta efter, låt oss säga, rena lakan på söndag, och vips! Så kommer vi veta i vilken låda de ligger, och i vilket rum den flyttlådan står.

*PLATS FÖR APPLÅDER*

Jallafall.

Det flyttlådedokumentet?

Det var sjukt torrt och tråkigt i tidernas begynnelse. Låda nr 4, till exempel: "Böcker, lakan, handdukar." Eller nr 7: "Böcker, sommarklänningar." Eller 36: "Skor". PAH! Tristessen.

Det är först nu på slutet som det börjar bli lite action i det där dokumentet. När alla normala saker för länge sedan är packade. Mina favoriter så här långt är låda nr 62: "Sprit och gjutjärn". Eller, för den delen, låda nr 74: "Plåtlådor, rådjur, Per Morbergs huvud samt Per Morbergs kropp."*

*Han är oväntat bräcklig, den där Per.

8 kommentarer:

Caroline Sjögren sa...

Tänkte tålmodigt ställa mig i ledet av dina mångtaliga beundrare, och så hoppsan fick jag visst hamna främst bland kommentarerna till detta inlägg.
Förutom att detta inte är en kommentar till detta inlägg, mest en sådan där övergripande "men Gu va' rolig du e" -kommentar som du säkerligen kan sammanställa med alla andra och tapetsera nya hemmet med. Men inte desto mindre sant!

Mirijam sa...

UNDERBART! Du borde blogga låda för låda allt eftersom ni packar upp! I alla fall de sista knaslådorna.

inte skyldig sa...

Precis min stil. Jag gillart!

Äppelträdet sa...

Sprit och gjutjärn? Sprit och handdukar hade låtit säkrare.

brysselkakan sa...

Ett otroligt bra system som funkar, jag vet! Vi kör samma i vårt förråd, så slipper man stå där och riva upp låda efter låda!

Singelmamman sa...

Imponerad är mer än bara mitt förnamn. Jag blir helt såld på människor med struktur. Fanns det ett tv-program om och med såna som gör listor, följer listor osv skulle jag se vartenda avsnitt. Tycker också att blogga låda låter intressant. Speciellt kombon som nämns ovan, sprit och gjutjärn.

AnnCharlott sa...

Wow, du är den andra personen jag känner som gör ordentliga packlistor inför flytten. Trodde inte ni var så många som var så strukturerade.

Mrs J sa...

Låter mycket klokt och avancerat! Vi satte bara lappar på flyttlådorna och det förslog inte långt. Nu 8 månader senare har vi nog hittat allt...