Fick en (och här citerar jag smset jag skickade till min syster i nödens stund) "djup kris" häromdagen när jag kom att tänka på den fruktansvärda möjligheten att mamma och pappa skulle försöka sig på någon slags hälsosam jul och inte införskaffa någon chokladask till julhelgen. Jag vet, det låter helt insane, men man kan farao inte lita på dem. De får för sig vansinniga saker ibland, de där två. Som tur är sa min syster att det var lugnt. Att vi var vuxna nu och kunde köpa våra egna chokladaskar om vi ville. Fattar ni? EN EGEN CHOKLADASK. Blir så himla exalterad!Festlig kriskuriosa, btw: När Rufus bryter ihop över något och man frågar honom om det är kris, så svarar han lydigt: "Mmm. Nöff nöff!" Det tycker jag är mkt, mkt kul. (Evenuellt tycker jag det på hans bekostnad, men vaffan. Han kan ta det.)
6 kommentarer:
Fanns det inte en titel på en barnbok som jag gillade skarpt när jag var liten som hette "Nöff nöff", om en liten gris utan knorr på svansen? Jag tyckte så synd om honom att jag grät när jag läste den. Kris, gris. Gulle-rufus!
Ja, det låter verkligen som du har helt crazy föräldrar om de kan hitta på nåt sånt. jul utan choklad!!
Men vad tänker de? Jul utan choklad? Näää...
Nu vet vi ju inte säkert om det är så de tänkt. Men bara det att RISKEN FINNS gör mig väldigt nervös.
Känn ingen oro!! Chokladen redan inköpt. Kom snart!! Den kan ta slut.
Införskaffar de EN chokladask alltså? Vilken återhållsamhet! Jag brukar komma hem till typ 5 chokladaskar, för det är ju alltid nån rabatt på Aladdins. Så de står upptravade där i ett hörn. Räcker långt in i januari. Man brukar bli RÄTT less.
Skicka en kommentar