måndag, december 13

Matkassen är här! Länge leve matkassen!

Igår kväll fick vi vår första matkasse levererad till dörren, och idag har Rufus och jag ätit den första matkassemåltiden. Nämligen: Avokadobulgur med fetaost, bönsallad och tomater. Det var: Mycket gott. Mycket lättlagat. Och mycket poppis hos barnet, som till min ganska stora förvåning ägnade större delen av måltiden åt att skrika MEEER BÖNA! MEEER BÖNA! och proppa in kidneyböna efter kidneyböna i munnen.

En dag in i matkasselivet är jag således fortfarande sjukt peppad på hela konceptet.

Får se lite hur jag känner imorgon, när jag ska laga vegetariska kåldolmar med yougurtsås. Det verkar lite tricky.

Antecknar ni?

9 kommentarer:

Singelmamman sa...

Från, vad var det? kesoplättar på golvet till detta? Matkassen verkar kunna göra under. Vill också ha.

Lisa sa...

Singelmamman! Matkassen är från Framtidens mat. Man kan välja vegetarisk (som vi valt) eller ickevego.

Annika sa...

Känns inte direkt som vintermat? Snarare sommarlunch. Hur tänker de vad gäller säsongens grönsaker?

Lisa sa...

Somrigt, säger du, Annika? Tänkte jag inte på. Bulguren var ju varm? Men jag vet inte riktigt hur de tänker kring säsongens grönsaker ännu, får kanske återkomma i frågan.

Jenny sa...

Följer detta med spänning då jag varit nyfiken på det hela ett tag. Så utvärdera mera, tack!

Teresa sa...

Jag känner att jag hemskt gärna skulle vilja ha receptet. Skulle du inte kunna skriva det någonstans? Snälla?

s sa...

Vad kul att få höra! Och gott, låter det! Hoppas peppen håller i sig och att vi får följa med.

emma sa...

jag vill veta mer om vad ni tyckte om matkassen! fortsatte ni? /aspirant på att skaffa vegokasse men osäker på om det är värt

Lisa sa...

Emma! Svarade i ett nytt inlägg: http://onekligen.blogspot.com/2010/12/matkassen-ar-har-lange-leve-matkassen.html