fredag, december 10

Fredagsmys

Vaknade upp med en huvudvärk som gjorde att jag bara kunde öppna ena ögat. Blödde lite näsblod. Fick en hårklämma inkörd i skalpen av barnet som tyckte att jag verkade mer än lovligt slö så här på fredagen och istället borde resa på mig och sätta upp håret som brukligt. Glömde sätta in smöret efter frukosten. Fryser.

Ja, och så är jag rätt gnällig också. Märks det?

5 kommentarer:

kerstinm sa...

Kolla ditt blodtryck Lisa!
Så säger sjuksystern iallafall.

LillaGrå sa...

Du kan få komma med ett boktips! Hann inte riktigt med förut så jag skriver här i "fel" inlägg.

V är 1 år och 9 månader. Han gillar bl.a. "Lite sjuk", "Hitta på" och djurböcker och nu har han en storfavorit som vi lånade på bibblan som heter "Vift, vift, vem är det?". Är det för långa texter ska det snabbt bläddras förbi, likaså om det är stora detaljrika bilder. Han är mycket för spännande händelser som tex i "Lite sjuk".
Lång kommentar och ganska specifika behov. En utmaning?

mor Lena sa...

Kanske inte är så dumt att kolla trycket. Annars är du väl förmodligen trött och gravid.

Lisa sa...

Lilla Grå! Tycker fortfarande "Lalo trummar" är min favorit för den åldern. Annars finns "Tripp trapp - vem är det?" i samma serie som "Vift, vift". Och så gillar min son "Simons anka" av Anna-Clara Tidholm som gjort "Lite sjuk". Och så klart "Knacka på!" om ni inte läst den - det är verkligen en klassiker.

LillaGrå sa...

Tusen tack för tipsen! De ska nu skrivas upp på önskelistan :)
Knacka på har vi och den gillas - såklart!