- Mmm?
- Vad är det egentligen du sjunger när du lägger Rufus?
- Äh, det gamla vanliga mest.
- Det gamla vanliga?
- Ja, Måsen.
"Det satt en mås på en klyvarbom
och tom i krävan var kräket.
Tungan lådde vid skepparns gom,
där han satt uti bleket.
Jag vill ha sill hördes måsen rope
och skepparn svarte: Jag vill ha O P
Om blott jag får, om blott jag får."
- Jaha ja.
7 kommentarer:
Huvudsaken barnet somnar. Det är det viktigaste.
/den som är uppvuxen med "en sal på lasarettet"
Man skulle vilja ha ett litet ljudklipp på det där, det skall icke förnekas.
Den borde man ha provat!!! Vi testade allt. "Internationalen" var en direkt katastrof!
Ha, ha, den brukar min man också sjunga! Fyraochetthalt-åringen (viktigt det där) kan den vid det här laget, och 1,5-åringen är på god väg. Inte så bra om de börjar sjunga den på dagis kanske... :-D
Jag ser att Ruf blir en framtida toastmaster...?
Vill dock hävda att "Från Djursholm till Danvikstull" fortfarande är favoriten. Både för mig och Rufus.
Maken drog alla gamla festvisor från teknistiden när äldsta dottern (nu 3 år) var bebis. Hon visade sig vara språkligt tidig och allmänt läraktig. Med den yngre dottern (5 mån) har han varit betydligt försiktigare i repertoarvalet.
Själv lyssnade jag under uppväxten flitigt på en Hasseåtage-skiva, 88-öresrevyn, vilket resulterade i att jag kunde hela "Men man hoppas att barna ändå får ett glas öl" vid sådär fyra års ålder. Sånt tyckte de var roligt på 1970-talet.
/Sara
Skicka en kommentar