


När vi köpte det här torpet för drygt tre år sedan var stora rummet på övervåningen helt oinrett och så otäckt och äckligt att jag uppenbarligen inte ens vågade mig upp för att ta ordentliga före-bilder. (UPPDAT. Arbetshjonen hade! Före-bilder, alltså.) Sedan dess har jag och mina arbetshjon (mest mina arbetshjon, faktiskt) jobbat i omgångar på det där rummet. Tagit fram trägolv, slipat det, flyttat väggar, målat väggar, möblat och fixat och trixat och donat och idag bara: hänga upp lampa och visa v-tecknet. Så sju-hu-hu-ukt mycket trevligare däruppe nuförtiden, det säger jag er.
19 kommentarer:
Det ser riktigt fint ut. Bra jobbat!
Jättefint! Duktiga arbetshjon du har men jag antar att det är din design och det är ju designern man hyllar....så det är du som ska få berömmet. Och snygg lampa, jag har gått och tittat på den där men har inte takhöjden för att ha den.
shit vilken makeover. well done ;)
Åh, underbart!
Tycker att du borde ha något slags invigningsfest och bjuda in dina läsare.
Läckert, förstår att du är nöjd.
Ibland är det mer lönt med före- och efterbilder än annars. Mer i det här fallet, wohoo vilken skillnad! Well done hjonen!
Ser verkligen superfint ut! Jättefint ljus och fint möblerat. Hoppas att det blir mysigt där i sommar!
Kram
Lisa, när jag vinner a whole lot of money, då kommer jag att beställa dig och arbetshjonen hem till mig. Du har ju SJUUUKT fin smak!
Vad fint det blev! Mysigt!
åh det är så fint! får jag flytta in? :)
vilket jättefint rum!!!
Har ni varit på auktion och köpt planscherna?
Maskroslampan är så fin.
åh, så himla fint!!!!!!! vilken förvandling!
åh Lisa, det ser fantastiskt mysigt ut.
fifan va fint! vill mä ha ett torp..helst nu!
men liksom, spikarna i taket, har de klippt av dem?
Fy för sören vad kallt det var att måla di där väggarna den där påskhelgen för en herrans massa år sedan. Tur för er att ingen typ av nämnd kom och kontrollerade arbetsförhållandena.
Men fint blev det, det måste man ändå säga.
Men jag dör alltså! Är det okej om jag svänger förbi en sommar eller två? Om jag skulle ha vägarna förbi alltså?
Så vackert! Precis så vill jag bo!
Så mysigt det ser ut! Arbetshjonen har jobbat på bra det får man säga. Fast lamphängande är ju faktiskt pricken över i:et - utan just den detaljen hade man inte gärna velat hänga där uppe oavsett väggflyttande och -målande ;-)
Skicka en kommentar