onsdag, maj 19

Lisa letar lägenhet

Eller nej, det gör jag inte alls det. Jag har redan en som jag gillar. Men det bor en förtjusande ung man på min soffa nowadays som gör det. Det är min bror. Han är 28 år gammal och jobbar som brandman. Brandman = ett annat ord för skötsam. Det vet ju alla.

Någon som har en lägenhet i Stockholm för högst 5500 kronor/månaden att hyra ut ett tag?

Eller - någon som gått med i Bostad Direkt och kan dela med sig av sina erfarenheter kring det?

Gör det gärna, bitte sehr auf wiedersehen.

8 kommentarer:

Kaia sa...

Har för mig att min syster + roomie hittade lägenhet via Bostad Direkt. Ganska snabbt och förstahand, om än i förorten. Så det går, fast man måste nog ha tur!

Lena sa...

Brandman? :p
Jag kanske kan byta ut min sambo mot honom ;)

Anna sa...

Jag har en omöblerad som hyrs ut över sommaren.

Jenny sa...

Meeh?! Jo, en relativt billig etta på St Eriksplan (med etage, öppen spis, spegeldörrar... you know) fanns tills alldeles nyligen.

Nu hann Mauds käre son Erik före, inte dumt det heller iofs. Fast inte bra för Petter.

Lisa sa...

Men meeh själv, Jenny! Vi pratade ju om det här i somras redan, på L&N bröllop, och paxade er lägenhet åt Petter. Vad hände? Merde, vad typiskt Petters otur.

Jenny sa...

Nä, inte alls bra för Petter. Till mitt försvar finns en överhängande risk att Erik hade fått den oavsett. Anar att japanen lade viss vikt vid att det innebär att sonen kan övernatta där de helger internatet är stängt. Well, och att efternamnet redan stod på dörren ;)

c sa...

Jag har varit med i bostaddirekt! Vi hittade en andrahandslägenhet på Kungsholmen efter några veckor har jag för mig, och vi fick bo där ett år. Rätt dyr (6500 kanske?) men utanför tullarna lär det ju finnas en del som är billigare. Det här var typ 2007, men som jag minns det fanns det mycket lägenheter och var helt klart värt 700 kr eller vad det nu kostade.

Bonita sa...

http://www.fixakontraktet.se/