fredag, april 2

Fredagens fynd




Vi är på landet och fyndar. En del fynd hittar man i trädgården, andra på fönsterblecket och några på loppis. Gustav hittade ett i väskan i morse också. Där hade det krupit ner en mus under natten, som hoppade fram när Gustav stack ner handen för att ta fram en tröja. Hade det varit jag = hispan på direkten. Det säger jag er.

5 kommentarer:

Lisa sa...

Ohooo kom att tänka på när vi kom till "landet" (fast så säger man inte i norrland) och en mus hade byggt bo i huvudkudden. Uuuuu... Numer är jag aldrig den som först ruskar på sängkläderna.
Vackra bilder.

HannaHYLK sa...

Precis en sån där griffeltavla med kulram och klocka fanns det på mitt landställe när jag var liten!

Karolina sa...

Våren är här!! Tjohooooo!!!!

hedgehog-sara sa...

Jag hittade talgoxfjädrar i skafferiet nyss. Dom stackarna tror att det är en bra idé att bo i ventilen. Dålig, säger jag.

Anonym sa...

Är det någon som känner någon som har en sån där griffeltavla med kulram och klocka och som skulle kunna tänka sig att sälja den till mig? I så fall hör av dig till tfn 0705-633622.