För snart två år sedan, när vi precis köpt vårt torp, åkte vi på loppisutflykt. Någonstans i skogarna hittade vi kanske Världens Bästa Loppis. En hel lada fylld från golv till tak med saker man ville ha. Vi plockade bilen full av ett gammalt symaskinsbord, en lampa, lite prylar och ett urgammalt krocketspel i trä. Sedan döpte vi loppisen till Krocketloppisen och tänkte att hit, hit ska vi åka MÅÅÅNGA fler gånger. Och så körde vi hem och hittade aldrig mer tillbaks.
Sammanlagt har vi sedan dess ägnat ungefär tre dagar åt att försöka hitta Krocketloppisen igen. Vi har kört och kört och kört och kört. Ingen Krocketloppis. Vi har slitit vårt hår och gråtit blod. Ändå ingen Krocketloppis.
Förutom en gång i höstas, när Gustav var på utflykt. Då råkade han köra förbi Krocketloppisen av en slump, och tog en bild med sin mobil och skickade till mig. "Hittat den!" Och vi la oss ner på knä och lovprisade allehanda högre makter och tänkte att nu, nu kan vi åka dit MÅÅÅÅÅNGA fler gånger. Sedan körde Gustav hem och hittade aldrig mer tillbaks.
Frågor man måste ställa sig nu är:
1. Finns Krocketloppisen i vanliga världen, eller bara i våra huvuden?
2. Flyttar i så fall Krocketloppisen på sig från dag till dag?
Och som bubblare:
Borde inte Gustav få liite, liiite spö för att han inte memorerade/skrev upp exakt var loppishelvetet låg när han väl hittade tillbaka i höstas?
Onödigt att fråga det där sista, förresten.
Klart han borde.
19 kommentarer:
Som Katrineholmare blir jag naturligtvis nu helt förälskad av att bara HÖRA om Krocketloppisen - och kommer spendera dagen att fundera ut var fasiken ni var någonstans!
Som Marshalls jakt på dröm-hamburgaren i How I Met Your Mother. Han fann den till slut och ni kommer hitta krocketloppisen, sluta inte leta! :D
Det är inte den här ?
http://www.qvartinge.se
Det är en stor lada i 3 plan
Kanske i Narnia?
Jag tror här:
http://kartor.eniro.se/query?mop=aq&mapstate=8%3B15.39599%3B59.19733%3Bs%3B15.38575%3B59.20075%3B15.40623%3B59.19392%3B1520%3B957%3B0%3B1&mapcomp=%3B%3B%3B%3B%3B%3B%3B%3B%3B%3B%3B%3B%3B%3B0%3B0%3B%3B%3B%3B0&what=map_adr
helt klart ett svart hål!
Jag säger bara :
*woooupah... woupah* i värsta Chandler-röst.
Om jag vore Gustav vore jag inte glad om jag hade mig som fru. K-Now wat aj meen?
Loppis är ju bara för underbart, mera loppis åt folket! ;)
ja det är klart Gustav ska ha stryk!
Jag gissar på samma som Veronika. Qvartinge, utanför Mariefred. Om inte så är det i alla fall världens bästa antik/loppisställe!
Visst är det konstigt att platser bara försvinner så där... Jag och min man har ägnat timmar åt att hitta tillbaka till den där braiga badplatsen. Sjön ja, men bryggan???? Konstigt konstigt, undrar om vi drömde
Det är inte den som ligger på vägen mot moheda när man kör från Växjö via Ör? Östragård, heter den, tror jag. En ENORMT stor lada med precis allting i, plus en massa grejer utanför.
Sen finns det ett rätt trevligt ställe utanför Sandsbro, Gårdsby tror jag att det heter. Ett par mindre lador fulla med gamla grejer och två mysiga gubbar som går runt och prutar med sig själva på priset. Säg till om du vill veta, så bifogar jag tydligt uppmärkta kartor nästa gång.
Länk:
http://www.pixbox.se/alb_show_id1002579_page0.html
Se om du känner igen dig :)
Tre stycken: jag blir himla nyfiken på dina loppislador! Ungefär hur hittar man dit, tro?
Hmm, nej. Inget av de ställena ni tipsar om är det. Östregård har jag däremot varit på massor av gånger - älskar det!
Den här krocketloppisen (som är mycket mindre och mindre välordnad än Östregård) ligger någonstans mellan Vingåker och Örebro (tror vi). Och innan man svänger av "den stora vägen" mot loppisen ska man ha kört på en "lååång raksträcka". Säger Gustav, som ju vet exakt var loppisen ligger. I teorin.
Vildmarken tror jag. Fast jag minns det inte som en lada. men ett stort rött hus. Massor av tyger hade de och massor av svindyra höganäskrukor. Kör inte så fasligt fort så bör ni inte missa vägen.
Attans, var det inte ens det? Då har jag inte en aning.
Lotta: deras hemsida är http://www.ostregard.se/ med vägbeskrivnnig och allt!
Är det den som ligger i Kvarntorp? Korsningen mellan 51:an och 52:an mittemot en Statoilmack?
Har ni kvar fotot?
Ja, jag är inne på samma spår som anonym. Kan du inte lägga in bilden på loppisen. Kanske finns det folk som känner igen sig då?
Skicka en kommentar