tisdag, januari 20

Två timmars sömn

Det här med att vända på dygnet så man har sina mest vakna och alerta timmar någon gång mellan 01.00 och 05.00 medför ju inga större problem så länge man kan ägna resten av dagen sedan åt att sova när helst man vill.
Det är först när väckarklockan ringer klockan 06.15 och man ska gå upp samtidigt som resten av världen som man börjar inse att det finns en poäng i det här med att faktiskt sova på natten som omväxling.

- Men jag hann ju inte sova, jag läste ju deckare!

Smaaaart tänkt.
Smaaaaart.

3 kommentarer:

Helena sa...

Haha...underbart! Skönt att höra att det är fler än jag som försöker leva på sömnminimum... :)

Johanna sa...

Det är nog smart att göra det som förberedelse... ;) Bebis kanske vill vara vaken dygnet runt, vad vet man, lixom?

Hoppas oavsett att det är dags att snosa bebis alldeles snart.

Vivi sa...

Då är vi två:) visserligen väntar jag inte bebis men har två veckor kvar innan jag börjar nytt jobb:) läser också en smarrig deckare, såå svårt att lägga ner den och vips så är klockan nästan morgon. Hur ska man klara återställningen sen?
Har följt din blogg i ett år snart, love it, du verkar vara en sjyst rak på sak brud. Hoppas att ni får er lilla innan lördag.