tisdag, januari 6

Adjö jul

Idag har vi slängt ut julen från lägenheten.
Eller ja, vi lämnade ett litet lager av barr från granen strategiskt utspritt lite överallt ifall vi skulle få abstinens för säkerhets skull. Speciellt i mattan vid soffan lämnade vi ganska mycket barr. Det tyckte vi var spännande. Nu har Gå Barfota På Mattan med ens blivit lite som rysk roulette. Ungefär fjorton gånger hittills idag har följande konversationsmönster upprepats:

Jag (överdrivet): AAAAAJJJJ!
Killen (chockat): Oj, vad hände?
Jag (trött): Barr.

Hur som helst, det konstigaste med hela den här Slänga Ut Julen-grejen är att lägenheten inte automatiskt fyllts av tulpaner efteråt. Det trodde jag det var lag på, faktiskt. Kungen bara: Julgran ut - tulpaner in! Hela kvällen har jag alltså väntat på att hissen ska stanna på vår våning och tulpanerna ska ringa på, men eh, har det kommit några tulpaner? Va? Va? VA?
Nej, det har det inte.

Det har kommit fyra killar i 30-årsåldern däremot.
De sitter och spelar spel vid köksbordet för tillfället.
Precis där tulpanerna skulle stått.
Mycket märkligt, när man tänker på det.
Kungen bara: Fattar inget.

6 kommentarer:

ylwa sa...

Nästa gång du trampar barr så svarar du "värkar" och tittar noga på ansiktsuttrycket.. Moooahahaa ;)

Therese sa...

Det här är den absolut bästigaste blogg jag nånsin ramlat över. Så underbart rolig! Jag hoppas du får en riktigt snäll bebis som förstår att du må ägna dina fans tid i form av löpande blogginlägg dagarna i ända ;)

Nina sa...

Hahaha! Jag har faktiskt en bukett röda tulpaner OCH en gran - och hör o häpna, I SAMMA RUM! Kungens befallningar har visst missuppfattats lite här, men bättre med både och än inget alls, eller hur? :-)

Elin Veronica P sa...

Ramlade bara in här och har absolut ingenting konstruktivt att säga.

Men jag fnissade en hel del.

Hanna-Stina sa...

Åh.... jag längtar efter tulpaner!!!

nipe sa...

Tulpaner!? Ååå, vad fint! Nu längtar man ju nästan efter våren...
Nu vill vi att bebis ska komma ut! Ut och spring i trappor med dig.